Majú občania nádej dosiahnuť, aby boli tieto voľby spravodlivé?

Autor: Maroš Ivanič | 1.3.2012 o 18:35 | Karma článku: 7,58 | Prečítané:  508x

V posledných mesiacoch sa aj vďaka kauze Gorila začal častejšie spomínať a aj spochybňovať systém našich parlamentných volieb. Možno aj vy ste si pár dní pred voľbami podobne ako ja uvedomili, že náš výber vo voľbách sa nepríjemne zúžil z obvyklej voľby menšieho zla na rozhodnutie, či chceme, aby nás popravili gilotínou či na šibenici.

Myslím, že sú tri veľmi jasné dôvody prečo sme sa my, voliči, ocitli v tejto otrasnej situácii. Hlavný dôvod je ten, že my sme si kandidátov do volieb nevyberalioni boli až na výnimky starostlivo vybraní za nás a pre nás špičkami politických strán, prípadne nejakými pánmi z mafiánskeho zoznamu. Znie to neuveriteľne, ale my sme dnes vo veľmi podobnej situácii, v akej sme boli za komunizmu, kde sme tiež dostali kandidátku starostlivo pripravenú a plnú poslušných kandidátov a mohli si jedine vybrať to, či či tú kandidátku do urny vhodíme alebo nie.

Iste, teraz mi budete oponovať, že dnes máme na výber viac strán, a preto sme v zásadne lepšej situácii ako sme boli pred rokom 1989. Žiaľ, tento pocit je klamlivý, keďže náš volebný systém nesmierne sofistikovane diskriminuje menšinové prúdy tým, že im všemožne znemožňuje uchádzať sa o podporu voličov. Veď posúdte samiaby ste mohli podať kandidátku, musíte zložiť 16 tisíc eur ako volebnú kauciu a dúfať, že dostanete aspoň dve percentá hlasov, aby ju vám štát vrátil. Samozrejme, na to, aby ste dostali finančný príspevok podobne ako bohaté, vládnuce strany, tak na to musíte mať ešte o jedno percento viac. Tento prvok systému je však ešte oveľa viac obludnejší v tom, že postihuje nielen malé strany, ale najmä ich voličov, ktorých hlasy často končia v koši.

No a tretí dôvod toho, že si dnes nemáme koho vybrať je ten, že aj keby sme si vedeli nájsť na kandidátke poslanca, ktorému dôverujeme, tak strany stále ťažia z nepochopiteľného paragrafu volebného zákona, podľa ktorého sú naše hlasy menej dôležité pre zvolenia kandidáta než to, na ktoré miesto kandidátky ich strana dosadila. A aj keď máme právo krúžkovať, v konečnom dôsledku si krúžkovaním často ublížime, pretože ak všetci voliči zakrúžkujú niekoho iného, tak nakoniec máloktorý kandidát získa potrebné tri percentá krúžkov, a tak si opäť za nás poslanca vyberie strana.

Oveľa dôležitejšie než plakať nad tým, ako sa naša demokracia zmenila na partokraciu, je nájsť spôsob, ako to napraviť. Nechem sa tváriť, že mám nejaké zázračné riešenie, ale myslím, že existuje predsa maličká nádej, že poslanci, ktorí vzídu z ďalších voľbách budú naši zástupcoviatak ako to vyžaduje Ústavaa nie figúrky politických strán. Tou nádejou je Ústavný súd, ktorý môže posúdiť, či sú naše voľby skutočne slobodné, rovné a priame, ako to vyžaduje Ústava. V prípade, že usúdi, že voľby sú neústavné, má právo vyhlásiť nové a spravodlivejšie.

Žiaľ, v duchu hádzania prekážok občanom pod nohy, zákon vyžaduje, aby sa na ústavnosť volieb sťažovalo 10 percent voličov, a aby sme mali sťažnosť hotovú do desiatich dní od vyhlásenia výsledkov volieb. Viem, že je to možno vopred prehratý boj, ale keďže je dovolené sťažovať sa elektronicky, rozhodol som na to podujať—sám som podal sťažnosť pre neústavnosť volieb na Ústavnom súde a chystám sa stráviť zostávajúce dni tým, že sa pokúsim presvedčiť ďalších voličov, aby sa pripojili k mojej sťažnosti. Našťastie, pripojiť sa k sťažnosti sa dá jednoducho, elektronicky na stránke www.ustavnevolby.info, ktorú som pre tento účel vytvoril, a na ktorej sťažnosť ako aj argumenty pre ňu môžete posúdiť sami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nekradnite, Boh vás vidí. Ako vyzerali prvé zájazdy po Nežnej revolúcii

Cestovali s paštétami a termoskami a hodiny v autobusoch prespievali. Keď Taliani videli československý autobus, zamykali záchody.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?